Jdi na obsah Jdi na menu
 


Původ dobyho

Už když jsme si pro něj přijeli na letiště tak nás překvapil tím jak skvěle zvládl tak dlouhý let,byl ve výborné náladě a hned se nás snažil přívítat ,vesele šmrdlal ocáskem a chtěl nás okusovat a v tom okusováním pokračuje i dále.Jen co jsme přijeli domů tak se ničeho nebál a nebojácně se přivítal s celou smečkou.Obrazek

 

 

   Věděli jsme, že mnoho importů ze země původu do České republiky bylo zprostředkováno přes zprostředkovatele a překupníky, což v naprosté většině případů nedopadlo moc dobře. Proto jsme se rozhodli vybrat šťěňátko po po nádherném psu Mancha da Santa Luzia a o výběr štěněte požádali o pomoc lidi, kterým jsme mohli důvěřovat. Štěňátko pro nás vybíral známý brazilský kynolog, genetik a veterinář Dr. Aníbal Souza Felipe da Silva, MSc. (CHST Filas de Fazenda) spolu panem Gildo Costa Nascimento, který je prezidentem chovatelského klubu AGOFILA (CBKC/FCI) a majitel chovatelské stanice Chao de Goyáz. Oba chovatelé si dali při výběru štěňátka velice záležet, neboť náš Brazilec působí velice nadějným dojmem a do všeho se vrhá se svým brazilským temperamentem, je prostě mnohem živější než štěňata odchovávaná v Evropě.
Dlužno říci, že Dr.Aníbal kvůli našemu štěňátku cestoval do Goiany ve státě Goiás až z dalekého města Governador Valadares ve státě Minas Gerais, což znamenalo přes tisíc kilometrů cestování. Jsme mu velice vděční za jeho obětavost a péči, protože bez jeho pomoci by se k nám štěňátko nedostalo.
Chovatelská stanice "da Santa Luzia" nalezneme na krásné fazendě pár kilometrů od Goiany - hlavního města státu Goiás. V Brazílii se říká, že zde  nalezneme nádherné exempláře Fila Brasileiro ze zajímavých linií jako jsou Andraschko, Vale Barreirrao, Pilar do Brasil, Bouganville Bueno, Rio Bonito, Kananxue, Chao de Goyáz, Serra de Paraiso, Jequitibá do Cerrado, Baicuara, Baguara, Centro Oeste, Lagoa Serene, Santana do Jabaquara, Alpha de Argus a mnohé další, je prostě z čeho vybírat.
Majitelem CHST da Santa Luzia je sympatický Tenisson de Souza Cavalcante. Když se Tenisson rozhodl věnovat chovu a kynologii, měl téměř ideální podmínky. Na fazendě, kde je chován dobytek, byly velké prostory pro držení psů. Měl možnost učit se od těch nejlepších jakým je například známý odborník Americo Cardoso das Santos Jr. Navíc vlastní to, co dostává do vínku málokdo, oko na psy. Rovněž jeho chovná základna byla velice zajímavá, protože skýtala vysokou kvalitu, ačkoliv měla psy z různých krevních linií a to z různých států Brazílie.
Krásnou fenku Cigana Alpha de Argus (Ruz do Andraschko x Havana do Tuishico), nádhernou fenu Jararaca do Vale Barreirrao a žíhaného Chacala do Vale Barreirrao (Ch.Bau Pilar do Brasil x Ch.Mandhala do Andraschko) z Goiás, fenotypově dokonalou Famu dos Quatís (Ch.Jaguar do Itapuá x Colina de Jawa) z Ria de Janeiro, temperamentní Molecu do Sao José da Lapa (Ch. Ouro do Sao José da Lapa x Victoria do Sao José da Lapa) z Minas Gerais, Oncu da Voz do Vento a později Leao de Jawa ze Sao Paula.

Při plánování spojení se Tenisson snažil používat ty nejlepší chovné psy a tak se v rodokmenech jeho odchovů objevili takoví psi jakým byl jeden z nejlepších psů Brazílie Jaguar do Itapuá a nebo Bradock do Ibituruna. Zejména s Bradockem do Ibituruna získal velice zajímavé odchovy, po kterém po Brazílii běhají takoví psi jakým je Albatroz, Albatan, Pandora a zejména pak Mancha da Santa Luzia, který je podle mnohých jedním z nejlepších představitelů plemene současnosti.

Psi ze Santa luzia získávali na mnoha výstavách spousty ocenění a to jak na výstavách CBKC/FCI, kde nejvíce titulů získal Chacal do Vale Barreirrao, který vyhrál vysoce ceněné Mini Best in Show, stal se Šampionem mladých Brazílie, brazilským šampionem, Grand šampionem, Panamerickým šampionem, to vše na výstavách CBKC/FCI, na kterých získal 34 prvních míst ve své třídě, z toho 14x byl vyhlášen nejlepším psem, 10x získal titul BOB, 8x rezervní BOB a mnoho dalších ocenění. Chacal mě také velice dobré výsledky na výstavách organizace CAFIB, kde rovněž získal velice dobrá umístění